Kasa trafi do spółki?

9 października 2017 roku  komentarzy  -  skomentuj

Władze miasta nie chcą, by koszty miejskich inwestycji dyktowały prywatne firmy. Kolejne prace ma więc wykonywać spółka miejska, dzięki czemu mają być tańsze i może ich być więcej.

Zarząd Budynków Komunalnych, na polecenie władz miasta, przygotowuje się do budowy ścieżek rowerowych, które mają powstać w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Drogi dla rowerów mają połączyć m.in. miasto z Warszawą.

Rządzący Nowym Dworem poszli po rozum do głowy i wzorem np. gm. Pomiechówek, postanowili zatrzymać w mieście miliony, które i tak trzeba na ten cel przeznaczyć. ZBK już szykuje się do prac i wybiera sprzęt jaki spółce będzie potrzebny, by remontować i konserwować miejskie ciągi komunikacyjne oraz wybudować ścieżki rowerowe. Tych w mieście ma powstać kilkanaście kilometrów.

Wśród maszyn, które mają zostać zakupione najpóźniej w grudniu br. są te służące do frezowania nawierzchni, rozściełania asfaltu, układania krawężników i nawierzchni z kostki brukowej, czy urządzeń do malowania oznakowania poziomego. ZBK chce wziąć je w leasing, zaś raty spłacane byłyby z oszczędności wypracowanych w trakcie prac.

Obecnie spółka zajmuje się jedynie administrowaniem nieruchomościami. Poszerzenie zakresu usług może wzmocnić ją finansowo, dać jej nowe źródło dochodów i szansę na rozwój. Do tej pory ZBK nie prowadził ekspansywnej działalności, zadowalając się administrowaniem zasobami gminy i wspólnotami. Po zakupie maszyn zapewne zajmowałaby się, na zlecenie urzędu, utrzymaniem, a może i budową chodników i ulic. To korzyść także głównie dla budżetu miasta. Przy gwałtownie rosnących cenach usług świadczonych przez zewnętrzne firmy, więcej i taniej uda się zrobić spółce miejskiej, która nie musi zarabiać tak jak prywatny przedsiębiorca.

Ścieżki, które powstaną w Nowym Dworze Maz. będą zintegrowane z innymi rodzajami transportu oraz sąsiednimi gminami i poprowadzą wzdłuż ul. Thommee, Bema, Chrzanowskiego, Ledóchowskiego, Chłodnia, Kolejowej oraz Paderewskiego, Sportowej, Nowołęcznej, Towarowej, Przemysłowej, Granicznej, a także Morawicza i Wojska Polskiego.

Poza, w większości asfaltowymi ścieżkami, powstaną także punkty odpoczynku ze stojakami na rowery, ławkami i koszami na śmieci. Dokumentacja projektowa jest już gotowa, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.

Zadanie ma zostać zrealizowane do czerwca 2018 r. Finansowane będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ze środków unijnych. Całkowita wartość projektu (dla wszystkich gmin, m.in. Legionowo, Czosnów, Łomianki) opiewa na kwotę 60 013 074 zł, z czego wartość prac na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego to ponad 6 milionów złotych.

Spółce pozostaje tylko wygrać przetarg.

Skomentuj
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

komentarzy