Bezpiecznie idą do szkoły?

13 września 2017 roku  komentarzy  -  skomentuj

Nowodworskie służby zadbały o bezpieczeństwo uczniów. Wykonany został przegląd oznakowania wokół szkół oraz odnowiono przejścia dla pieszych.Uzupełniono także oznakowanie w ubytkach nawierzchni chodników przy placówkach.

Jak poinformował rzecznik nowodworskiej policji Szymon Koźniewski, działania w ramach akcji pn. „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzone są już od początku września.
- Działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczęły się już w piątek, 1 września i potrwają do 15 września. Polegać będą na wzmożonych patrolach, szczególnie w rejonach szkół, kontrolach pojazdów. Działania na terenie Nowego Dworu Maz. prowadzone są także przez straż miejską. Po zakończeniu tej akcji będą prowadzone działania doraźne. Oprócz patroli szkolnych, już teraz wpływają pisma z prośbą o profilaktykę. Zajęcia profilaktyczne będą przeprowadzane w szkołach właściwie do końca roku szkolnego- poinformował Szymon Koźniewski, rzecznik KPP w Nowym Dworze Mazowieckim.

Szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa dzieci podczas ich drogi do szkoły, a także bezpieczeństwa innych przechodniów, podjęli uczestnicy posiedzenia komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jej przewodniczący Andrzej Świder, podziękował zastępcy komendanta straży miejskiej Bogdanowi Błońskiemu oraz naczelnikowi wydziału prewencji asp. szt. Sebastianowi Podgórskiemu za działania prowadzone przez obie służby, zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w ich drodze do szkoły. Zwrócił on jednak uwagę na nadmierną prędkość i nieostrożność kierowców poruszających się w pobliżu przejść dla pieszych.

- Osoba, która przechodzi przez pasy, czy to będzie np. rodzic z dzieckiem, robi to ostrożnie, rozgląda się. Natomiast kiedy widzę z jaką prędkością te pojazdy w niektórych miejscach jeżdżą, to naprawdę balansuje to na krawędzi bezpieczeństwa- mówił Andrzej Świder, przewodniczący komisji bezpieczeństwa i porządku bezpieczeństwa
Nie tylko kierowcy powinni jeździć ostrożniej. Szczególną rozwagę zachować powinni także piesi. Należy bowiem pamiętać, że nie w każdej sytuacji to pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem.
- Nasze społeczeństwo jest trochę źle wychowane, jeśli chodzi o przejścia dla pieszych. Wszyscy mówią, że pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Tak, oczywiście, ale wtedy, kiedy jest już na tych pasach. Jeśli jedzie samochód to pieszy ma natomiast obowiązek ten samochód przepuścić. Do momentu, kiedy nie postawi nogi na przejściu dla pieszych, on nie jest na tym przejściu. Oczywiście, są kierowcy, którzy zatrzymują się, przepuszczają. Niemniej, trzeba pamiętać, że teraz coraz więcej osób wozi rejestrator. Osoba, która wtargnie przed jadący samochód, a doskonale wiemy, że to auto w miejscu nie stanie i musimy o tym pamiętać. Dzieciom także należy przypominać o tym, że mają pierwszeństwo, ale będąc na pasach, a nie w momencie, kiedy do nich dochodzą. Dlatego też zdarzają się wypadki na pasach - mówił naczelnik wydziału prewencji Sebastian Podgórski.


Skomentuj
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

komentarzy