Dekomunizacja szkoły

30 lipca 2017 roku  komentarzy  -  skomentuj

„Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu”, taką nazwę, decyzją władz gminy nosiła będzie zakroczymska szkoła. Powrócono tym samym do poprzedniej nazwy.

W związku z ustawą dekomunizacyjną, w Zakroczymiu konieczna była zmiana nazw dwóch ulic: Rady Narodowej i 18 Stycznia, a także szkoły, która została zbudowana w 1932 roku. W czasie działań wojennych, budynek został zniszczony, a cegłę wykorzystano m.in. do utwardzania dróg. W 1944 r. do Zakroczymia masowo deportowano mężczyzn, osadzając ich w forcie nr I. Po wojnie, z inicjatywy mieszkańców i byłych więźniów, na starych fundamentach zbudowano nową szkołę. Uczniowie mogli wejść do niej w kwietniu 1950 r., zaś w 1952 r. szkole noszącej dotychczas imię „Pomnik Wdzięczności Więźniów”, nadano nazwę „Bojowników o Wolność i Demokrację”.
Po konsultacjach społecznych uznano, że powinna zostać przywrócona poprzednia nazwa. Na sesji, która odbyła się 27 czerwca, radni podjęli uchwałę w tej sprawie. W związku z tym, od 1 września, zakroczymska szkoła będzie miała nazwę „Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu”.
- Tak wraca się do historii i pisze się ją na nowo – powiedział krótko burmistrz Artur Ciecierski.
W związku z tym konieczna będzie też zmiana sztandaru. Niewykluczone, że zbiórka środków na niego rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Skomentuj
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

komentarzy